ŽIVOTOPIS

        Georg Friedrich Händel sa narodil 23. februára 1685 v nemeckom meste Halle v rodine chirurga. Otec chcel mať z neho právnika.Keď ho ako sedemročného počul hrať na organe westfálsky vojvoda, poradil otcovi, aby ho dal študovať hudbu. Už ako jedenásťročný koncertoval v Berlíne na kráľovskom dvore. Potom odišiel študovať hudbu do Talianska. Pri  návrate domov sa dozvedel o smrti otca a keďže mu chcel splinť jeho želanie, aby sa stal právnikom, rozhodol sa dokončiť štúdium na gymnáziu a pokračoval v štúdiu na právnickej fakulte.   Ako 18 - ročný prijal miesto čembalistu v hamburskej opere. V roku 1706 odišiel opäť do Talianska, kde sa zoznámil s veľkým množstvom talianských skladateľov a s talianskou operou.

        Po návrate pôsobil v Hannoveri a v roku 1712 odišiel do Anglicka, kde sa usadil. V Londýne sa mu darilo, zložil tu svoje najväčšie diela. I keď mal veľa neprajníkov, postupne sa stal váženým hudobníkom, skladateľom i pedagógom. Zaslúžil sa o vznik kráľovskej hudobnej akadémie v Londýne. V roku 1732 si prenajal londýnske divadlo Covent Garden, kde uvádzal svoje diela. Neustále však musel bojovať s neprajníkomi. Až skladanie oratórií mu prinieslo trvalý úspech a finančné zabezpečenie. 

        V roku 1738 dostal mozgovú mŕtvicu, ochrnul na pol tela. Avšak naďalej komponoval nové diela. Na skolonku života, podobne ako Bach oslepol. Zomrel 14. apríla 1759 v Londýne. Bol pochovaný so štátnymi poctami vo Westministerkom opátstve.

    TVORBA

        Händelovo dielo je neobyčajne rozsiahle - tvorí ho veľké množstvo opier, oratórií, kantát, cyklus dvanástich sláčikových koncertov, dvadsať koncertov pre organ a celkovo vyše šesťsto skladieb, čo je viac než úctyhodná (dnes nemysliteľná) bilancia na jediného autora. Po jeho smrti upadla prevažná časť jeho diela do zabudnutia. Významné znovuobajevenie jeho diela prišlo až v druhej polovici 20. storočia. Dnes sú jeho diela uvádzané po celom svete.

Najznámejšie diela

  • Opery: Rinaldo, Teseo, Július Cézar, Ottone a Alexandro
  • Oratória:Samson, Izrael v Egypte, Mesiáš, herkules, Judáš Makabejský, Šalamún
  • Suity: Vodná hudba, Ohňostroj
  • Jánove pašie

Zdroje: 

sk.wikipedia.org/wiki/Händel

Pavlovčík, Michal: Porteréty sverových hudobných skladateľov. Banská Bystrica, Učebné pomôcky, s. 11-12