ŽIVOTOPIS
Johann Sebastian Bach sa narodil 21. marca 1685 v nemeckom meste Eisenach. Bol najmladším z ôsmich detí Johanna Ambrosiusa Bacha a Elizabeth Bachovej. V Eisenachu strávil svoje prvé roky života. Tu, v chráme svätého Juraja bol organistom bratranec jeho otca, ktorý ho zoznámil s organovou hudbou. Rodičia mu však zomreli veľmi skoro, matka v roku 1694 a otec v roku 1695. Po smrti rodičov sa Johann Sebastian presťahoval k bratovi Johannovi Christophovi, ktorý bol o šestnásť rokov starší a pôsobil ako organista v meste Ohrdruf. Od neho sa Johann Sebastian naučil hru na organe a komponovanie.
Ako pätnásťročný opustil Ohrdruf a odišiel do Lüneburgu, kde sa stal žiakom kláštornej školy sv. Michala. V tom čase naňho veľmi pôsobila organová hudba, ktorá mu bola najpríťažlivejšia.
Od roku 1703 pôsobil ako huslista a organista postupne vo Weimare, Arnstadte a Mauhlhausene. V roku 1707 sa stal dvorným organistom vo Weimare. Toto obdobie bolo pre Bacha veľmi plodné, počas neho vznikla väčšina jeho organových skladieb. V rokoch 1717 - 1723 pôsobil v Köthene ako kapelník orchestra anhalstkého vojvodu. Posledných 27 rokov života bol kantorom v chráme svätého Tomáša v Lipsku. V posledných rokoch života celkom oslepol, v roku 1749 sa podrobil operácii oboch očí. Zomrel 28. júla 1750 v Lipsku. Po dvojnásobnom premiestnení sa jeho hrob dnes nachádza v kostole svätého Tomáša v Lipsku.
Johann Sebastian Bach bol dvakrát ženatý. S prvou manželkou, Máriou Barbarou Bachovou mal sedem detí. Po trinástich rokoch manželstva však zomrela. S druhou manželkou, Annou Magdalénou mali spolu trinásť detí. Z oboch manželstiev však otca prežili iba štyri dcéry a piati synovia.
TVORBA
Tvorba Johanna Sebastiana Bacha je veľmi rozsiahla. Vieme o 1126 rôznych hudobných kompozíciách (označujú sa skratkou BWV a poradovým číslom). Najväčšiu časť jeho diel tvoria skladby pre organ (fúgy, fantázie, prelúdiá, tokáty, omše, oratóriá), ďalej koncertné a orchestrálne skladby, suity, sonáty, skladby pre sólové nástroje.
Najznámejšie diela
- Kniha skladieb pre Annu Magdalénu Bachovú
- Matúšove pašie
- Jánove pašie
- Omša h-mol
- Vianočné oratórium
- Hudobná obeť
- Passacaglia c mol
- Umenie fúgy
- Brandenburské koncerty
- Bachove kantáty
- Diela pre organ
- Temperovaný klavír
- Goldbergove variácie
- Oratórium nanebovstúpenia
- Veľkonočné oratórium
- Sonáty a partity pre sólové husle
Zdroje:
sk.wikipedia.org/wiki/Johann_Sebastian_Bach
Pavlovčík, Michal: Portréty svetových hudobných skladateľov. Banská Bystrica, Učebné pomôcky, s.9-10