Obľúbené hudobné nástroje

Väčšina hudobných nástrojov bolo prevzatých z renesancie, viaceré prešli konštrukčnými úpravami. Zmenil sa tvar sláčika, pri niektorých dychových nástrojoch (priečna flauta) sa objavili klapky, ktoré však neboli úplne dokonalé.  Najdokonalejšou skupinou nástrojov boli sláčikové nástroje,  dosiahli najvyššiu formu dokonalosti. Nástrojári ako Giuseppe Guarneri, Nicolò Amati či Antonio Stradivari sú dodnes obdivovaní a ich nástroje sú nenapodobiteľné. Dychové nástroje ešte menili svoj tvar aj mechaniku. Používali sa všetky drevené dychové nástroje, okrem klarinetu, ktorý zatiaľ neexistoval. Z plechových dychových nástrojov sa používala trúbka ladená do Es, zvaná clarina. Novým  barokovým klávesovým nástrojom bolo  čembalo (nazývané aj virginal, harpsichord, clavecin). Najpoužívanejšímmi hudobnými nástrojmi boli husle, viola, violončelo, viola da gamba, lutna, čembalo, organ, flauty.

 

Najznámejšie nástroje

 

HUSLE

Ukážka husľovej hry:

husle.mp3 (625,3 kB

        Husle sú strunový sláčikový nástroj so štyrmi  strunami.  V európskej klasickej hudbe majú dlhú tradíciu. Väčšina skladateľov im venovala dôležitú časť svojho diela. Z rodiny husľových nástrojov, do ktorej okrem iného patrí i viola a violončelo sú husle najmenšie. Príbuzným sláčikovým nástrojom je kontrabas, ten sa však vďaka svojej stavbe radí medzi gamby (podobne ako napr. stredoveký hudobný nástroj viola da gamba).Hráč na husle sa nazýva huslista, huslistka. Výrobca huslí sa nazýva husliar.Prvé husle začali vznikať v Talianskuna začiatku16. storočia. Žiadne sa z tej doby nezachovali, ale ich tvar sa uchoval na kresbách z toho obdobia. Prvé moderné husle zrejme zhotovil Andrea Amati na objednávku rodu Medici – požiadali ho o zhotovenia nástroja vhodného pre pouličných hudobníkov. Moderné husle sa čoskoro stali vo všetkých spoločenských vrstvách veľmi obľúbenými a rozšírili sa po celej Európe. Najstaršie dochované husle vyrobil tiež Andrea Amati, v taliansko meste Cremona v roku 1654. Asi najznámejšie husle „Le Messie“ (známe tiež ako „Salabue“) vyrobil v roku 1716 Antonio Stradivari. Nikdy sa na ne nehralo a dnes sú vystavené v Ashmolean Museum v anglickom Oxforde.

Najznámejší husliari

  • talianska rodina Amati

  • talianska rodina Guarneri

  • Antonio Stradivari

  • Jakobus Steiner

ČEMBALO

Ukážka čembalovej hry:

čembalo.mp3 (680,8 kB)

        Čembalo ( po taliansky clavicembalo, po nemecky cembalo, po anglicky harpsichord, po francúzsky clavecin) je historický hudobný nástroj, ktorý patrí medzi klávesové (má klávesnicu), i medzi strunové nástroje (tóny vznikajú rozochvievaním strún). Predchodcom čembala bol monochord, ktorý bol skonštruovaný na meranie hudobných intervalov (vzdialenosť medzi tónmi). Na drevenej doske bola pripevnená struna, ktorá sa posuvnou kobylkou delila na rôzne úseky, ktoré sa rozoznievali drevenou paličkou (plektron). Po zvýšení počtu strún vznikol polychord, ktorý už bol konštruovaný ako hudobný nástroj. Neskôr bola pridaná klávesnica a mechanizmus rozochvievajúci struny.Pri hre na čembalo nebolo možné meniť dynamiku (silu) tónu, avšak bolo podobne ako organ vybavenú registrami, ktoré ozvláštnili zvuk tohoto nástroja. Obdobím najväčšej slávy pre čembalo bolo obdobie baroka, neskôr, v dobe romantizmu, ponástupe klavíra postrupne strácalo svoj význam. Čembalo sa skladá zo skrine, nôh, klaviatúry, strún a ozvučnej dosky. Hráč na čembalo sa nazýva čembalista, čembalistka.

 

ORGAN

Ukážka organovej hry:

organ.mp3 (471,4 kB)

        Organ je klávesový hudobný nástroj, ktorý sa pokladá za kráľa hudobných nástrojov. Hráč na organe sa nazýva organista, organistka.Prvé zmienky o organe pochádzajú z antických čias. Organ je zo stavebnej stránky najväčší a najzložitejší hudobný nástroj. Skladá sa z píšťal, registrov, vzdušníc, mechov, čerpadla vzduchu, organovej skrine, prospektu, hracieho stola a traktúry.

        Píšťaly sú hlavným zdrojom zvuku a podľa materiálu ich delíme na kovové a drevené. Kovové majú kruhový prierez a vyrábajú sa z cínu, zinku, medi alebo z tzv. organového kovu, ktorý sa vytvára zmiešaním cínu a olova. Drevené píšťaly majú štvorboký tvar a vyrábajú sa z rôznych druhov rezonančného dreva. Podľa spôsobu tvorenia tónu delíme píšťaly na perné a jazýčkové.

        Register je rad znejúcich píšťal, ktorých zvuk, vytvára vzostupnú tónovú radu s rovnakým zvukovým charakterom ( chrakteristický nástup, farba tónu a intenzita). Konštrukcia a materiál píšťal sú obvykle v celom rozsahu píšťalového radu rovnaké. V rámci píšťalovej rady sa môžu využiť aj rôzne materiály a konštrukcie píšťal pri dodržaní náväznosti zvukovej charkteristiky. Tónový rozsah registra určuje počet tónov klávesnice a vybudované spojky pohybuje sa od 4 1/2 do 6 oktáv, 54 až 72 tónov v manuáli a 27 až 32 tónov v pedáli. 

       Mechy sú hlavným zásobovateľom vzduchu. Podľa funkcie ich delíme na čerpacie a na zásobníkové. Celé vnútorné zariadenie organa je umiestnené v organovej skrini. Jej prednú časť tvorí prospekt s ozdobnými alebo znejúcimi píšťalami. Celý organizmus nástroja sa ovláda od hracieho stola, ktorý sa skladá z manuálovej a pedálovej klávesnice.

 

Zdroje:

sk.wikipedia.org/wiki/Husle

sk.wikipedia.org/wiki/Čembalo

sk.wikipedia.org/wiki/Organ